wtorek , 7 Kwiecień 2020
Strona główna / Aktualności / Zgnilec amerykański pszczół

Zgnilec amerykański pszczół

Jak możemy przeczytać na stronie urzędu gminy, na terenie powiatu krakowskiego oraz myślenickiego wyznaczono strefę zapowietrzoną, w związku ze stwierdzeniem zgnilca amerykańskiego.

Zgnilec amerykański to wysoce zjadliwa choroba pszczół, której podejrzenie wystąpienia należy obowiązkowo zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenie, w którym określił obszar zapowietrzony oraz wydał nakazy i zakazy które obowiązują posiadaczy pszczół.

Zgnilec amerykański jest bardzo groźną chorobą pszczół. Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. Choroba ta, atakuje od wiosny do jesieni i pojawia się kiedy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości pokarmu. Bakteria pojawia się błyskawicznie i atakuje larwy pszczół. Po około czterech dnia od zakażenia larwa obumiera, gnije wydzielając specyficzny zapach kleju stolarskiego. Rozwojowi choroby sprzyja brak higieny w pasiece, ale niestety nawet we wzorowo prowadzonej pasiece może wystąpić zgnilec. Choroba ta, występuje na terenie całego kraju a jej zwalczaniem z urzędu zajmują się lekarze weterynarii. O występowaniu choroby informują tabliczki z napisem:  „Zgnilec amerykański pszczół – Obszar zapowietrzony”. Ten obszar obejmuje teren w promieniu 3 km od ogniska choroby.

Choroba ta, nie stanowi  żadnego zagrożenia dla ludzi.

O nas Administrator

sprawdź również

Czy SPZOZ w Mogilanach to biuro podróży?

Ilu z Was było w Chinach? Zapewne wielu z naszych czytelników nie stać na tak …