poniedziałek , 24 Luty 2020
Strona główna / Aktualności / Słupy zostają!

Słupy zostają!

Trwa realizacja inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej łączącej gminę Mogilany z siecią TEN-T”, czyli dawno wyczekiwany remont ulicy Świątnickiej. Ta bardzo potrzeba inwestycja przewiduje, oprócz wymiany nawierzchni, wykonanie na całej długości chodnika (w niektórych miejscach po obu stronach drogi) jak również poszerzy drogę o metr. Dzięki tej inwestycji zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo dla użytkowników drogi a w szczególności dla pieszych.

Niestety naszą uwagę zwróciły słupy drewniane na których wiszą kable teletechniczne. Słupy te w ramach prowadzonej inwestycji zostały wymienione na nowe, i to właśnie budzi nasze wątpliwości. Dlaczego w ramach prowadzonej inwestycji, infrastruktura teletechniczna nie została poprowadzona ziemią? Poprowadzenie kabli ziemią uporządkowało by przestrzeń, z otoczenia zniknęły by szpecące naszą gminę wiszące kable.

Oczywiście z tym pytaniem i wnioskiem o rozważenie zmiany prowadzenia infrastruktury teletechnicznej zwróciliśmy się do gminy, która jest inwestorem. 13 marca wysłaliśmy poniższą wiadomość:

„W związku z trwającym remontem ulicy Świątnickiej zwracam się z pytaniem, dlaczego inwestor/projektant/wykonawca nie przewidział likwidacji słupów teletechnicznych i przeniesienia infrastruktury napowietrznej na ziemną? Trwająca przebudowa wspomnianej ulicy to idealny moment na uporządkowanie tej sprawy i pozbycie się szpecących kabli wiszących wzdłuż całej ulicy. Naturalnym wydaje się, że podejmując się takiej inwestycji należy podejść do niej kompleksowo, a w tym wypadku zastąpiono stare słupy nowymi i kable jak wisiały tak będą dalej szpecić okolice. 

Na tą sprawę moją uwagę zwrócił sołtys Włosani. W związku z powyższym, może warto rozważyć poprowadzenie kabli ziemią. Następnej takiej możliwość może długo nie być!”
Na odpowiedź w tak prostej sprawie czekaliśmy prawie miesiąc!!! Skąd takie długie oczekiwanie na odpowiedź? Może pytanie było zbyt trudne, a może ktoś musiał dopiero zapoznać się z projektem? Tego się niestety nie dowiemy.
Najciekawsze jednak jest to co otrzymaliśmy w odpowiedzi od Kierownika Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej. W piśmie skierowanym do nas, dowiedzieliśmy się to co już wiemy z projektu wykonawczego (dostępnego na stronie BIP), oraz tego co zostało już wykonane, czyli wymiana słupów wraz ze zmianą ich lokalizacji. Poniżej zamieszczamy całą odpowiedź. Niestety nie napisano nawet słowa o tym czy zmiana prowadzenia kabli jest możliwa, czy gmina przynajmniej rozważyła, wzięła pod uwagę wysłany przez nas wniosek. Czy nasz wniosek jest słuszny czy też nie? Może z jakiegoś powodu proponowane przez nas rozwiązanie jest nie możliwe? Tego niestety pan kierownik w swoim piśmie nam już nie wyjaśnił.
Czujemy się, jakby potraktowano nas jak natrętnego klienta któremu trzeba cokolwiek odpisać żeby się „odczepił”.
„Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi?” – te słowa ze znanej polskiej komedii idealnie oddają to, jak gmina potraktowała wniosek mieszkańca. Czy gmina wszystkie wnioski mieszkańców tak traktuje? Nawet jeżeli infrastruktura teletechniczna należy do właścicieli tych sieci, to nic nie stało na przeszkodzie żeby pracownicy gminy przynajmniej podjęli rozmowy w tej sprawie.
Niestety, wszystko wskazuje na to, że wiszące kable jeszcze przez długie lata będą szpecić naszą gminę. Szkoda bo jest możliwość to uporządkować.
skan-1

O nas Administrator

sprawdź również

Czy SPZOZ w Mogilanach to biuro podróży?

Ilu z Was było w Chinach? Zapewne wielu z naszych czytelników nie stać na tak …