poniedziałek , 24 Luty 2020
Strona główna / Aktualności / O pomocy terapeutycznej świadczonej przez GOPS

O pomocy terapeutycznej świadczonej przez GOPS

Każdy kto ma w rodzinie niesamodzielnego seniora, schorowanego, potrzebującego wsparcia, podobnie jak niepełnosprawne dziecko, lub osobę dorosłą niepełnosprawną, nie będącą seniorem ma prawo do otrzymania pomocy terapeutycznej z dojazdem do domu na podstawie zaświadczenia lekarskiego i wniosku złożonego do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilanach.

Na podstawie zaświadczenia lekarskiego od neurologa lub psychiatry, każdy senior ma możliwość otrzymania specjalistycznej pomocy terapeutycznej w miejscu zamieszkania świadczonych przez pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego,  pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć określone specjalistyczne usługi (par.1 ust.1 Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych z późn. zmianami).  Możliwości takiego wsparcia istnieją od  2005 roku, jednak na stronach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej W Mogilanach na próżno szukać takiej informacji dla seniorów i rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Środki finansowe na ten cel pochodzą z budżetu państwa i  dlatego pomoc terapeutyczna jest dla gminy bezkosztowa.

Do artykułu dołączone zostały druki zaświadczeń i wniosków o taką pomoc terapeutyczną dla seniorów, dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych lub chorych.  Proszę wypełnić u lekarza zaświadczenie i złożyć wniosek na dziennik podawczy i  czekać na załatwienie sprawy. Fakt, że w Mogilanach nie informuje się o takich formach pomocy seniorów i niepełnosprawnych, powoduje znaczne ograniczenie dostępu do pomocy społecznej.

W pozostałych gminach jest informacja dla mieszkańców, dlaczego w Mogilanach  nie informuje się rodzin o takiej pomocy? Dlaczego nie informuje się rodzin o żadnej formie pomocy?

Przykład gminy Skawina pokazuje, że praktyka jest zupełnie inna. ZOBACZ

Dlaczego w gminie Mogilany mieszkańcy nie mają dostępu do informacji o przysługujących formach pomocy społecznej w tym dla seniorów i niepełnosprawnych? Czy wójt własciwie nadzoruje GOPS?

Druki do pobrania:

zaświadczenie do suo z zaburzeniami pdf

zaświadczenie do suo bez zaburzeń

wniosek

O nas Administrator

sprawdź również

Czy SPZOZ w Mogilanach to biuro podróży?

Ilu z Was było w Chinach? Zapewne wielu z naszych czytelników nie stać na tak …