wtorek , 7 Kwiecień 2020
Strona główna / Aktualności / O podróży do Chin pracowników SPZOZ- historii ciąg dalszy

O podróży do Chin pracowników SPZOZ- historii ciąg dalszy

Artykuł o wycieczce do Chin pracowników SPZOZ w Mogilanach wzbudził spore zainteresowanie wśród naszych czytelników. Posądzono nas nawet o ksenofobię (komentarz został przez autora usunięty), co jest już całkowicie abstrakcyjnym oskarżeniem. Pragniemy doprecyzować nasz wcześniejszy tekst ujawniając kilka szczegółów.

Pan radny Mateusz Paszta w komentarzu napisał na naszym profilu na Facebook.com: „Sprawa wyjaśniona. Wyjazd z ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych- przyp. Red.). Dodam też, ze SPZOZ wykazał zysk na poziomie ponad 200 tyś co świadczy o dobrym zarządzaniu. (…)”– pisownia oryginalna.

Czy na pewno sprawa tak do końca jest wyjaśniona? Jeżeli faktycznie sfinansowano wycieczkę z ZFŚS to warto zauważyć, że uchwałą nr 2/2018 Rady Społecznej SPZOZ z dnia 25 maja 2018 roku, pozytywnie zaopiniowano podział zysku za 2017 rok w kwocie 297 567, 89 zł, z czego 50 tys. zł przeznaczono właśnie na ZFŚS. 19 grudnia 2018 roku obecna Rada Gminy uchwałą nr IV/32/2018 zatwierdziła sprawozdanie finansowe SPZOZ za 2018 rok, w tym wspomnianą wcześniej uchwałę Rady Społecznej o przekazaniu 50 tys. zł właśnie na ZFŚS. Podsumowując, do obowiązkowych odpisów z wynagrodzeń pracowniczych, dołożono kwotę 50 tys. zł! Brakowało na wycieczkę do Chin? Czy radni wiedzieli za czym głosują? Czy przeczytali sprawozdanie finansowe SPZOZ`u?

Dlaczego tych 50 tys. zł (czyli całej kwoty wypracowanego zysku) nie przeznaczono na rozwój ośrodka zdrowia? Można było na przykład, dofinansować szczepionki dla dzieci z gminy Mogilany, zrobić program badań profilaktycznych czy dofinansować seniorom świadczenia rehabilitacyjne albo zakupić nowy sprzęt medyczny. Dobre zarządzanie, to w naszej ocenie przeznaczenie tych pieniędzy tak, żeby skorzystali z tego mieszkańcy gminy, a nie tylko wybrana grupa. Jednak ktoś podjął decyzję, żeby te środki przeznaczyć dla pracowników, z przyzwoleniem Rady Gminy.

Po publikacji wcześniejszego artykułu do naszej redakcji dotarła informacja, że prawdopodobnie, w wycieczce do Chin uczestniczyło 8 pracowników i 4 osoby towarzyszące. Czy z tej kwoty 50 tys. zł sfinansowano ten wyjazd pracownikom? Kto opłacił wyjazd osobom towarzyszącym?

O nas Administrator

sprawdź również

Gmina Mogilany znów w niechlubnej czołówce

W ostatnim czasie walka ze smogiem przybrała na sile. Do inicjatyw samorządowych (uchwała antysmogowa) dołączył …