wtorek , 7 Kwiecień 2020
Strona główna / Aktualności / Gmina Mogilany znów w niechlubnej czołówce

Gmina Mogilany znów w niechlubnej czołówce

W ostatnim czasie walka ze smogiem przybrała na sile. Do inicjatyw samorządowych (uchwała antysmogowa) dołączył rząd z programem „Czyste powietrze”. O tym, jak ważny jest to problem, informują stacje pomiaru zanieczyszczeń powietrza, które szczególnie w zimie pokazują katastrofalne przekroczenie norm. Niestety przyczyn z tym związanych jest wiele. Jedną z nich jest ilość wciąż  działających pieców na węgiel, tzw. kopciuchów. To mało wydajne, nieekologiczne piece, które w trakcie spalania węgla emitują do atmosfery ogromne ilości pyłów oraz substancji szkodliwych.

Krakowski Alarm Smogowy przygotował statystyki, z których wynika, że przy tym tempie wymiany pieców, te znikną z domów w tzw. krakowskim obwarzanku, za 30 lat. Mówiąc o obwarzanku krakowskim mowa o gminach okalających Kraków. Niespodzianką jest gmina Mogilany, która w tym rankingu zajęła ostatnie miejsce.  W Mogilanach nie wymieniono ani jednego pieca, w ciągu ostatnich czterech lat! To niewątpliwy sukces naszego wójta i urzędu gminy. O tych niechlubnych statystykach jednak nie dowiecie się od wójta, ani nie przeczytacie na stronach urzędu gminy. Najwięcej procentowo starych pieców wymieniono u naszych sąsiadów, czyli w Świątnikach Górnych (10,45%). Kolejne gminy to Wieliczka oraz Skawina. Gmina Mogilany zamyka ranking z wynikiem zero! Odwróćmy tabelę – Mogilany na czele! Co ciekawe wójt Piotrowski jest mieszkańcem gminy Świątniki Górne, szkoda że nie czerpie dobrych przykładów z tej właśnie gminy. W Mogilanach za to wydaje się pieniądze np. na budowę dla OSP Włosań remizy (w tym roku ok. 1 milion zł) a nie ma pieniędzy na inne potrzebniejsze sprawy.

Jak ważny jest dla mogilańskich radnych temat czystego powietrza niech zobrazuje poniższe zdjęcie, na którym widać komin domu jednej z obecnych radnych. Teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego ten temat nie jest tak palący dla gminy Mogilany.

Gmina Mogilany ma za to inne sukcesy. W ubiegłej kadencji wójt dostał kapelusz, jako nagrodę w rankingu popularności, w tej stał się osobowością roku 2018. W tym samym roku odebrał w imieniu Gminy Mogilany wyróżnienie w konkursie #ekoliderzy. Jak się to ma do powyższych statystyk? O dokonaniach naszej gminy w zakresie wymiany pieców mówiono na antenie Radia Kraków – niech wszyscy wiedzą, bo przecież jest się czym chwalić.

Radio Kraków

O nas Administrator

sprawdź również

Czy SPZOZ w Mogilanach to biuro podróży?

Ilu z Was było w Chinach? Zapewne wielu z naszych czytelników nie stać na tak …